Alın Germe


Alın germe ameliyatı

 
Alın germe estetiği ve genellikle birlikte yapılan kaş kaldırma ameliyatları; alın bölgesinin daha genç ve dinç görünmesini sağlayan işlemlerdir. Bu ameliyat ile kişiye yorgun, kızgın ve hatta üzgün ifade veren alın çizgileri ve kırışıklıkları giderilip ve estetik açıdan rahatsızlık veren düşmüş kaşlar kaldırılır.

Alın germe ameliyatı genellikle yüz germe estetiğiyle birlikte, yüzün genel görünümünü düzeltmek amacıyla yapılır. Üst göz kapağı estetiği, özellikle üst göz kapağında aşırı deri sarkması olan hastalarda aynı anda uygulanabilir. Bazı durumlarda üst göz kapağı estetiğine ihtiyacı olduğu düşünen hastalar alın germe estetiğinden daha çok fayda görebilirler.  

Alın germe estetiği sonrası görülebilecek komplikasyonlar, hematom (deri altı dokuda kan toplanması), alın mimik kaslarının hareketini sağlayan ve kaşları kaldıran sinirlerin hasarı (genellikle geçici), yara hattı sorunları, ve anestezi ilaçlarına karşı reaksiyon olarak sıralanabilir. Kötü yara iyileşmesi en çok sigara içen kişileri etkiler. Kesi izi çevresinde saç kaybı da görülebilmektedir. Bu komplikasyonlar, uyarı ve önlemlere uyulması durumunda, yara iyileşme sorunu oluşturan sistemik bir hastalık yok ise göz ardı edilebilecek kadar nadirdir.

Alın germe estetiği genel veya lokal anestezi ile sedasyon kombinasyonu altında uygulanır. Bu ameliyat genellikle 1-2 saat sürmekle birlikte birden fazla işlemin aynı seansta yapıldığı durumlarda daha da uzun sürebilir.

Alın germe ameliyatında bir çok hasta için koronal yada taç olarak tarif edilebilecek deri kesisi kullanılır. Kulak seviyesinden başlayıp, yukarıda öne yaklaşan ve diğer kulak üzerinde sonlanan saçlı deri hattının 4-5 cm arkasından seyreden bir deri kesisidir. Bu deri kesisi saçlı deri içine saklandığından, oluşacak iz görülmeyecektir.

Alın saç çizgisi yüksekte yada gerilemekte olanlarda kesi alının daha çok açılmasını önlemek amacıyla hemen saç-deri sınırına yerleştirilebilir. Kel yada saçları dökülen kişilerde doğal kafatası kemik sınırlarını takip eden ve saçlı derisi ortasına yerleştirilen bir kesi tavsiye edilebilir. Saçlar alına dökülür şekilde tarandığında bu tip izler genellikle görülemezler.  

Alın germe estetiğinde deri kesisini takiben alın derisi dikkatli bir şekilde kaldırılır ve bu sayede alttaki mimik kasları serbestleştirilir. Aşırı çalışan ve derin kırışıklıklar oluşturan mimik kaslarına müdahale edilir. Alın derisi geriye ve yukarı çekilerek kesi sınırındaki fazlalık çıkartılarak gerilme sağlanır, düşen kaşlar kaldırılır ve daha genç estetik bir görünüm elde edilir. Deri kesisi operasyon bitiminde estetik dikişler yada cerrahi klipsler yardımıyla kapatılır, pansuman uygulanıp elastik bandaj ile sarılır.

Alın germe estetiğinden 4-5 saat sonra anestezinin etkileri geçmiş olur ve hasta evine gidebilir. Estetik ameliyat sonrasındaki hafif ağrılar ağızdan alınan ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kontrol edilebilir. Ciltte bir miktar şişlik, morluk ve hissizlik olması normaldir. Morluklar 8-10 günde, şişlik ve hissizliğin büyük kısmı ilk iki haftada geçecektir. Eriyen dikişler kullanıldıysa sadece takip edilecek, erimeyen dikişler kullanıldıysa çoğu ameliyat sonrası 2-3 hafta içinde  alınacaktır. Kesi hattının hemen kenarındaki saçlar hafifçe dökülebilir yada hafifçe incelebilir. Normal saç uzaması bir kaç hafta yada birkaç ay içinde devam edecektir. Kalıcı saç kaybı oldukça nadir görülür.

Alın germe ameliyatı sonrası yüzün özellikleri germe ve şişliklerden dolayı hafif bir değişime uğramış, yüz mimik hareketleri hafifçe kabalaşmış olabilir. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi alın germe estetiğinde de iyileşme birkaç ay alacaktır.
 

Alın germe ameliyatı

 

Op Dr Cenk Tokat

 
Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
 
İzmir 0232 4637505