Kaş Kaldırma Ameliyatı

Kaş kaldırma

 
Yüzün estetik açıdan önemli bir parçası olan kaşlar kalkık olursa bireye daha genç, dinç ve dinamik bir görünüm verir. İlerleyen yaş ve yerçekimi nedeniyle dokuların gevşemesi ile kaşlar normal pozisyonundan daha aşağı düşebilir, düzleşebilir. Bu düşme kişiyi yorgun ve üzgün gösterebilir. Ayrıca bazı hastalıklara bağlı olarak kaşlarda düşme görülebilir, yüz felci, tümörler veya diğer bölgesel ameliyatlar gibi. Bazı ileri durumlarda hastanın görmesini engelleyecek derecede sarkma olabilir. Kaş kaldırma ameliyatı ile bu sorunlar kolayca giderilebilmektedir.
 
Kaş kaldırma estetiği, benzer sebeplerle yüz yada alın germe ameliyatı, göz kapağı estetiği ameliyatı ile birlikte yada tek başına uygulanabilir. Kaşlarda ve alında aşırı sarkma veya düşüklük söz konusu olan durumlarda alın germe ameliyatı tercih edilebilir. Uygun bireylerde botoks tek başına kaş kaldırma amaçlı olarak kullanılır ve basit bir işlemle istenen değişim elde edilebilir. Burada tercih uzmanı estetik cerrah önerilerine bırakılmalıdır.

Kaş kaldırma ameliyatı genelde lokal anestezi altında yapılır, yüz germe gibi başka bir ameliyata eşlik ediyorsa genel anestezi olabilir. Girişim, saçların arasından yapılan birkaç santimlik kesi ile gevşek derinin uzaklaştırılması veya birkaç iğne deliği içinden girilerek kaşların altındaki dokuların yukarıya doğru asılması; kaş askısı şeklinde yapılabilir. İşlem planlanan operasyon tipine göre 30-60 dakika kadar sürer.

Kaş kaldırma sonrasında hafif sızlama olabilir, çok ağrı oluşmaz, kişi günlük hayatına hemen dönebilir. Sadece ilk günlerde alında şişlik, askı nedeniyle gerginlik ve aşağı doğru zorlamada sızlama hissedilebilir. 2 gün sonrasında yıkanmak serbesttir, yaralar çabuk iyileşir. kaş kaldırma estetiği, saçlı deri içinden girilerek yapıldığı için izler dışarıdan bakıldığında görünmez.
 

Kaş Kaldırma Estetiği

 

Op Dr Cenk Tokat

 
Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
 
İzmir 0232 4637505