Çene Ucu Elmacık Kemiği Estetiği

Cene_ucu_estetigi

 

Çene Ucu Elmacık Kemiği Estetiği

 

Çene ucu ve elmacık kemiği yüzün genel hatlarının uyumu ve güzelliği açısından dikkat çekici alanlardır. Çene ucunun geride veya kısa olması, üst yüzde gerçek dışı büyük görünüme, çene ve boyunda küçüklük ve gevşekliğe yol açar. Elmacık kemiği bölgesinde yetersiz dolgunluk, yaşlanma ve yorgunlukla benzer basık bir orta yüze neden olur. Profil estetiği için silikon içerikli protezler, yağ veya hazır dolgular kullanılabilmektedir.

 

Çene ucu estetiği dişlerin oturması normal olup çene ucu istenenden geride ve yukarıda olan bireylerde uygulanır. Yüz hatlarındaki göze hoş gelen oranları sağlayacak ilerleme için çene ucuna, yeri yukarı veya aşağı bir miktar ayarlanabilen silikon protez yerleştirilir. Ameliyat lokal veya genel anestezi altında 1 saat kadar sürer. Ağrılı bir işlem değildir. Şiliklerin bir iki haftada gerilemesi ile çene ucunda 5-10 mm kadar projeksiyon ve dolgunluk elde edilebilir.

 

Elmacık kemiği estetiği orta yüz projeksiyonu az, elmacık kemikleri basık olan bireylerde uygulanır. Yüz hatlarındaki göze hoş gelen oval dolgunluğu sağlamak için ağız içinden girilerek elmacık kemiği üzerine silikon protez yerleştirilir. Ameliyat genel anestezi altında 1 saat kadar sürer. Ağrılı bir işlem değildir. Şiliklerin bir iki haftada gerilemesi ile elmacık kemiği üzerinde 5-10 mm kadar projeksiyon ve dolgunluk elde edilebilir. 

 

Yüze yağ enjeksiyonu bazen tek başına, bazen de bu işlemlere ek olarak uygulanabilir. Yağ daha geniş alanlara dokular arasında farklı yerlere verilebildiği için genel dolgunluk sağlar, abartılı kullanılmaz ise doğal değişimler sağlar. Ameliyat lokal veya genel anestezi altında 1 saat kadar sürer. Ağrılı bir işlem değildir. Karın veya diğer bir bölgeden alınan yağ yüze verilir. Genellikle taşınan yağın %50-60 ı sağ kalacaktır, bu nedenle biraz fazla verilebilir, biraz da şişlik eklenmesi ile erken dönemde fazla şiş görünebilir. birkaç günde şişlikler geriler, 2-3 hafta içinde de verilen yağın bir kısmının kaybedilmesiyle doğal sonuç görünümüne ulaşır.

 

Çene ucu ve elmacık kemiği estetiği

 

Op Dr Cenk Tokat

 
Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
 
İzmir 0232 4637505