Dudak Estetiği


Dudak_dolgusu
 

DUDAK ESTETİĞİ

 
Dudaklar yüz güzelliği ve çekiciliğinin önemli bir unsurudur. Dudak diriliği, dolgunluğu, simetrisi, alt-üst arası mesafe, burun ve çene ile oranları, dişleri gösterme miktarı, kıvrımları, kırışıklığı ve sarkıklığı yüz güzelliğini etkiler.

Gençlik ve dinçliğin göstergesi olan dudak dolgunluğu için yağ enjeksiyonu veya hazır dudak dolgusu uygulamaları en çok kullanılan yöntemlerdir. Burunla mesafesi uzun ise dudak kaldırma lip-lift gerekebilir. Ağız çevresi kırışıklıklar için dolgu, yağ enjeksiyonu, dermabrazyon gibi yöntemler uygulanabilir. Üst dudağın kıvrımlarını değiştirmek için çeşitli cerrahi işlemler yapılabilir. Gülerken dişleri fazla göstermesini (gummy smile) gidermek veya üst dudak yüksekliğini arttırmak için kalıcı etkili V-Y ilerletme gibi cerrahi düzeltmeler planlanabilir. Tüm bu işlemler hastanın yüzüne ve beklentilerine göre planlanır.

 

DUDAK DOLGUNLAŞTIRMA en çok hazır sentetik dolgu ve yağ enjeksiyonu ile yapılır. Hyaluronik asit içeren dolgular en yaygın kullanılanıdır. İğne ile dudağın gerekli bölgelerine verilir, ortalama 6 aydan başlayan kalıcılığa sahiptir. Hassas bir alan olduğu için bölgesel uyuşturma sonrası yapılır. Dudak dolgusu bir kaç dakika içinde biter, birkaç gün için yumuşak doku ödemi geriler ve 5-6 ay için istenen dolgunluğu sağlar.


Yağ enjeksiyonu  bireyin kendisinden alınıp, dokular arasında farklı yerlere verilebildiği için güzel dolgunluk sağlar, abartılı kullanılmaz ise doğal değişimler sağlar. Ameliyat lokal veya genel anestezi altında 1 saat kadar sürer. Ağrılı bir işlem değildir. Karın veya diğer bir bölgeden alınan yağ dudağa verilir. Genellikle taşınan yağın %40-60 ı sağ kalacaktır, bu nedenle biraz fazla verilebilir, biraz da şişlik eklenmesi ile erken dönemde fazla şiş görünebilir. Birkaç gün içinde şişlikler geriler, 2-3 hafta içinde de verilen yağın bir kısmının kaybedilmesiyle doğal sonuç görünümüne ulaşır. Daha fazla dolgunluk isteyenlerde tekrarlanabilir.

Bireyin kendinden alınan deri-derialtı dokular da uygun hastalarda dudak kalınlaştırmada kullanılabilmektedir. 

Eskiden kullanılmış olan sıvı silikon ve türevleri bugün kullanılmamaktadır. Kollajen de allerjik potansiyeli nedeniyle tercih edilmemektedir. Gortex gibi sert maddeler kalıcı olmakla birlikte zamanla yumuşak dokuyu hasarlandırıp dudağı delerek dışarı çıkabildiği için tercih edilmemektedir.

 

Dudak Estetigi

 

Op Dr Cenk Tokat

 
Estetik Cerrahi Uzmanı
 
İzmir 0232 4637505