Kepçe Kulak EstetiğiKepçe kulak

"...saçlarımı açmak istiyorum..."

 

Kepçe kulak estetiği (otoplasti), kepçe veya yelken kulak olarak bilinen dışarıya açık ve büyük görünen kulak sorununun düzeltilmesi amacıyla kafaya yaklaştırmak veya küçültülmek için yapılan bir estetik ameliyattır. Kulak, şekli veren bir kıkırdak ve üzerini örten ince bir deriden oluşur. Sorun, genellikle bu kıkırdak dokudaki farklı düzeylerde olabilen gelişimsel deformasyonlar sonucu ortaya çıkar, bazı bölgelerde kıkırdak fazlalığı veya bazı bölgelerdeki açılanmalarda eksiklik kepçe kulak olarak bilinen probleme yol açar. Asimetrik, tek veya iki taraflı olabilir. Bazen kulak memesinde de fazlalık veya dışa açılanma görülebilir. Kepçe kulağın estetiğinde bu kıkırdaklardaki  ve yumuşak dokudaki sorunlara yönelik müdahaleler planlanır.


Kepçe kulak estetiği genellikle 6 ila 14 arasındaki çocuklarda, ayrıca kepçe kulağının bu özelliğinden rahatsız olan her yaştaki erişkinde yapılmaktadır. Kulak gelişiminin çoğu 6 yaşında tamamlanır. Çocuk erken ameliyat olursa, çevresi tarafından alay konusu olması ve psikolojik olarak rahatsız edilmesi engellenmiş olacaktır.
 

Kepçe kulak ameliyatı genellikle 2 saat kadar sürer, daha komplikle müdahale gerektiren estetik ameliyatlarda bu süre uzayabilir. Kepçe kulak estetiği yaşı küçük çocuklarda müdahale, tamamen uyumasını sağlayan genel anestezi altında yapılır. Büyük çocuklar ve erişkinlerde ise lokal anestezi yani iğne ile uyuşturma yeterli olacaktır. Genellikle kulak arkasından kıkırdağı ortaya koyacak yaklaşık 3 cm cilt kesisi ile girilir. Ardından, kepçeliğe neden olan kıkırdaktan varsa fazlalık alınır. Kıvrım eksikliği olanlarda gerekli açılanmalar ayarlanarak kulağın geriye doğru yaklaşması sağlanır.

 
Kulağın istenen şekilde iyileşmesini sağlamak için içeride kalıcı dikişler kullanılır. Cilt kesisi estetik dikişle kapatılır ve ardından tampon kalıp uygulanarak elastik bandajla sarılır. Kepçe kulak estetiği lokal anestezi ile yapılan erişkin ve büyük çocuklar müdahale bitiminde eve gidebilir. Genel anestezi ile yapılan ameliyatlarda ise, 4-5 saatlik anestezi etkilerinden kurtulma sürecinin ardından küçük çocuk eve gidebilir veya ilk geceyi hastanede geçirir.

Genellikle bu ameliyatın birkaç saat sonrasında başlayıp 2-3 gün sürebilen basınç, hafif batma tarzında ağrı, ve sargıya bağlı kaşınma hissi olur. Bunu gidermek için ağızdan alınan ağrı kesiciler yeterli olur. İlk haftanın sonunda bandaj ve pansuman açılıp, sonraki 2 hafta kullanılacak sporcu bandına geçilir.

Deri dikişleri genellikle 10-14. günde alınacak yada kendiliğinden eriyecektir. İlk aylarda kulağın öne katlanmamasına özen gösterilmelidir. Ön yüzünde iz olmaz, arka kıvrımında 3-4 cm uzunluğunda ise dikkat çekmeyen ince bir çizgi şeklinde iz kalır. İlk günlerdeki sargı ve bandajlar nedeniyle fazla yapışık olan kulaklar, bunlar bırakıldıktan sonra birkaç derece açılma yapabilir.
 
Bu konuda tecrübeli bir Estetik Cerrah tarafından yapılan kepçe kulak estetiği ameliyatı sonrası komplikasyon riski çok nadirdir. Baskılı pansumanın kayması gibi sebeplerle ameliyat sahasında kan birikimi olabilir. Kendiliğinden kaybolabileceği gibi enjektör iğnesi yardımıyla ortadan kaldırılabilir. Son derece nadir olarak kıkırdağın mikrop kapması sebebiyle enfeksiyon oluşumu görülebilir. Bu tip enfeksiyonlar genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir, ancak bazen cerrahi müdahale gerekebilir. Beklenenden fazla veya asimetrik açılma genellikle içteki dikişlerin iyileşme döneminde zorlanıp kopmasına bağlı olabilir, bu durumda vakti geldiğinde basit bir müdahale ile tekrar dikiş uygulanması yeterli olacaktır.

Diğer estetik kulak problemleri...
Kepçe kulaktan başka, estetik cerrahi yöntemleri ile düzeltilebilecek bir çok kulak problemi mevcuttur. Hatta doğuştan olmayan yada travma sonrası kaybedilmiş kulaklar bile yeniden oluşturulabilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı

 

Op Dr Cenk Tokat

 
Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
 
İzmir 0232 4637505