Bacak Estetiği


Bacak_estetigi

Bacak Estetigi

Bacak güzelliği özellikle kadın çekiciliğinin önemli bir parçasıdır. Alt bacak bölgesinin uyluk bölgesine göre gerekenden fazla ince olması, bacak güzelliği açısından hoşnutsuzluk yaratır. Diz içlerinin birbirinden ayrık durmasıda çarpık bacak görünümüne neden olur. Bu sorunlar kadınlarda etek giyme konusunda çekingenlik oluşturur. Baldır bölgesinin gelişimsel veya kaza-ameliyat gibi durumlar sonrası da tek yada çift taraflı hacim kaybı da hem kadın hem erkeklerde rahatsızlık vericidir. 

Bacak hatlarının düzeltilmesinde
planlama hastanın durumuna göre yapılır. Bacak çarpıklığı kemik yapılardaki ciddi sorunlara bağlı ise ilk planda ortopedik ameliyatlar gerekebilmektedir. Bunun dışındaki durumlarda estetik cerrahi teknikleri ile çözüm aranmaktadır. Burada liposuction ile yağ alma, yağ enjeksiyonu ve baldır protezi uygulamaları tercih edilen yöntemlerdir.
 
Bacak hatlarının düzeltilmesi için uygun hastalarda liposculpturing, yani fazla olduğu bölgelerden yağ alıp, eksik olduğu yerlere yağ vermek güzel sonuçlar verebilmektedir. Genellikle uyluk ve diz içindeki yağ fazlalığı vakumla alınıp hazırlanır, aradaki eksiklik olan alana ve diz altı bölgeye bacak içlerine yağ enjeksiyonu yapılarak hatlar düzeltilir. Lokal, epidural-sedasyon veya genel anestezi ile yapılabilir. 1-2 saat kadar sürebilir. Çok ağrılı bir işlem değildir, sızlama tarzı ağrılar için ağızdan alınan ağrı kesiciler yeterli olmaktadır, toparlanma alan genişliğine, alınan - verilen yağ miktarına göre değişir. Yağ enjeksiyonunun en büyük dezavantajı, sağkalımdır, genellikle verilen yağın %50-60'ı ilk aylarda erir. Bu nedenle eksikliğin fazla olduğu hastalarda tekrarlayan seanslar gerekebilir.
 
Diğer seçenek bacak - baldır protezi (calf implant) uygulamasıdır. Yağlanma değil kemik ve kas doku sorunu olan kişilerde ise her iki bacak arası ayrıklık için diz arkası kıvrımdan girilip bacak iç veya dış kısmına uygun boyutlu baldır protezi yerleştirilir. Bu işlem epidural-sedasyon veya genel anestezi ile yapılabilir. 1-2 saat kadar sürebilir. Ağrılı bir işlem olarak kabul edilebilse de ağrı kesici ilaçlarla kontrol edilebilir. Bacak estetiği sonrası birkaç gün yatak istirahati, sonraki dönemde şişliklerin gerilemesi için baskılı çorap kullanılması gerekecektir.

Gelişimsel ciddi baldır kas yokluğu durumunda her bacağa iç ve dış olmak üzere ikişer adet bacak protezi kullanmak gerekebilir. Burada ameliyat iki seans şeklinde planlanabilir, önce uyluk içlerine, iyileşme için beklenen 6 ayın sonrasında dışlarına da baldır protezi uygulanabilir.

Uyluk içi bölgelerde kilo alıp verme veya yaşlanmaya bağlı gevşeklik ve sarkma meydana gelebilmektedir. Bu elastikiyetini kaybeden derinin cerrahi olarak alınması gerekebilir. Uyluk germe ameliyatı, genel veya epidural anestezi altında yapılır, uyluk bölgesinde birbirine sürten gevşek deri çıkartılır, bu bölgede kalacak olan iz, genellikle sürtmeye bağlı tahrişten bunalan hastalarca gözardı kolayca edilebilmektedir. Bir kaç gün istirahat ve bir-iki hafta pansuman gerekmektedir. 

Bacak Estetigi

Op Dr Cenk Tokat

Estetik Cerrahi Uzmanı
İzmir 0232 4637505