Jinekomasti erkek meme küçültme ameliyatı

Jinekomasti_ameliyati

 

Jinekomasti ameliyatı
"...dar tshirt giyemiyorum, denize girmek istemiyorum..."

 

Jinekomasti; erkekte göğüs büyümesi günümüzde sık görülmektedir. Tek meme  olabileceği gibi iki meme de etkinelebilir. Ergenlik çağında 13-15 yaşındaki birçok erkek çocukta göğüste büyüme olmaktadır. Çoğunda 1-2 yılda gerileyerek sorun yaratmadan kaybolur, bu dönemde takip edilebilir. Kötü beslenme, birçok ilacın ve tıbbi durumun erkek göğüslerinin fazla büyümesine yol açtığı bilinse de vakaların çoğunda belli bir neden bulunamamaktadır. Erkekte fazladan bulunan meme dokusu, meme kanseri oluşma riskini arttırdığı için jinekomasti ameliyatı gereklidir.


Jinekomasti ayrıca kilo artışı ve göğüste yağlanmaya bağlı olarak ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir ve erkek göğüs büyüklüğü bireyin görsel açıdan kendine güvenini azaltır ve jinekomasti ameliyatına başvururlar. Hormonlu et ürünleri içeren hızlı tüketilen besinler önemli etken olarak görülmektedir.

Öncelikle egzersiz yada kilo verme yolunu seçmeyen, şişman veya aşırı kilolu erkekler estetik jinekomasti ameliyatı için uygun aday olamayabilirler. Ayrıca aşırı miktarda alkol tüketen veya kas geliştirmek amacıyla steroid anabolizan ilaçlar kullanan erkekler ameliyat için uygun değildirler.

Jinekomasti ameliyatı konusunda tecrübeli olan bir estetik cerrahın ameliyat etmesi durumunda komplikasyonlar göz ardı edilebilecek kadar nadir veya küçüktür. Olası riskler enfeksiyon, deri yaralanması, aşırı kanama, sıvı birikimi ve anesteziye reaksiyon olarak kendini gösterebilir. Jinekomasti operasyonu aynı zamanda belirgin yara izine, meme başı çevresinde belirgin renk değişikliklerine yada meme başı ve çevresinin hafif düzensizliğine neden olabilir. Meme dokusunda hassasiyetin azalması ve duyu kaybı oluşabilir ve geri dönmesi 1 yıl sürebilir.

İlk muayenede meme ultrasonu istenebilir, göğüs büyüklüğünün yağlanma veya meme dokusu artışı şeklinde olup olmadığı araştırılabilir. Eğer adayda şüphe duyulan bir hastalık varsa, ameliyat öncesi araştırılma amacıyla ilgili bir dahili branş hekimine yönlendirilebilir.

Jinekomasti ameliyatı hazırlığında kilo verilmesi bazı gıda ve vitaminlerin kullanılmaması önerilebilir. Estetik cerrahın önerilere uyulması bu ameliyat sırasında ve sonrasında göğüslerde iyileşmeyi olumlu yönde etkileyecektir.

Sigara kan dolaşımı ve yara iyileşmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle ameliyattan önce ve sonra ikişer hafta boyunca sigaranın bırakılması tavsiye edilir.


Jinekomasti estetiği çoğunlukla genel anestezi altında yapılmakla birlikte, lokal anestezi ve sedasyon kombinasyonu altında uygulanabilir. Bu kombinasyon, göğüslerde hafif bir rahatsızlık ve dokunma hissine rağmen uyanık ancak rahatlamış ve acısız bir şekilde ameliyat olmayı sağlar.

Erkekte göğüs büyüklüğünün nedeni meme dokusunun fazlalığı ise, bu dokular cerrahi olarak çıkartılacaktır. Bu tarz jinekomasti estetiğinde meme başının çevresindeki koyu renkli kısımdan yaklaşık olarak 4 cm cilt kesisi ile girilerek fazla meme ve yağ dokusu çıkartılır. Aşırı büyüklüğe bağlı deride fazlalık varsa cilt çıkartılması gerekebilir, bu durumda meme alt kıvırımına uzanan çapa şeklinde belirgin izler kalabilir. 

Jinekomasti göğüste aşırı yağlanma nedeniyle oluşmuş ise liposuction ile yağ alma yöntemi yeterli olabilir. Meme çevresinden yapılan yarım santimlik cilt kesilerinden gerçekleştirilir. Bir vakum pompasına bağlı kanüllerle cilt kesilerinden göğüse girilip yağ dokusu çekilir. Genel anestezi uygulanmadıysa, göğüs bölgesinde dokunma ve bastırmayı hissetmekle beraber genellikle ağrı duyulmaz.

Estetik jinekomasti ameliyatı bitiminde doku sıvısı birikimini dışarı almak için göğüs içine ince dren yerleştirilebilir. Cilt kesileri dikilip pansumanla kapatılır. Hastanın mevcut durumuna göre değişmekle birlikte 1-3 hafta kadar sıkı bandaj uygulanması gerekir.

Liposuction yada cerrahi yöntemlerle jinekomasti estetiği sonrası ilk birkaç gün hafif ağrı hissedilebilir. Bu yüzden ağrı kesici ve antibiyotik kullanım ve ilk birkaç gün istirahat önerilir.


Estetik jinekomasti ameliyatı sonrası ilk günlerde göğüslerde bir miktar şişme ve yer yer morluk olması normaldir. Bandaj ile göğüs bölgesini sarmak, bu şişliğin önlenmesi ve giderilmesi içindir. Şişliklerin önemli bir bölümü ilk 1 ayda kaybolsa da bu estetik ameliyatın etkilerinin tam olarak görülmesi 3 ay yada daha uzun bir süre alabilir.


Jinekomasti estetiğinden birkaç gün sonra hasta günlük yaşamına geri dönebilir. Sıvı birikimini engellemek için ilk günlerde kolların kullanımı kısıtlanmalıdır. Genellikle eriyen dikişler kullanlır. Göğüs bölgesine darbe alma riski alma olan işlerden ve sporlardan en azından 6 hafta boyunca uzak durulması gerekir. Jinekomasti ameliyatı sonrası oluşan yara izleri güneşten en az 6 ay boyunca korunmalıdır. Bu süre içinde estetik cerrah kontrolünde kalınması gereklidir.
 

Erkek göğüs büyümesi jinekomasti

 
Op Dr Cenk Tokat
 
Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
 
İzmir 0232 4637505