Meme Küçültme


Gogus_kucultme

Göğüs küçültme
"...bunları taşımaktan yoruldum..."

 

Göğüs küçültme ameliyatı kadınların büyük sarkık göğüsler nedeniyle yaşadığı sosyal sıkıntıları, sırt ve boyun ağrıları, cilt yaraları, kemiklerde aşınma, solunum problemlerini ortadan kaldırarak dramatik düzelme sağlayan estetik operasyondur.


Meme küçültme estetiği büyük göğüslü kadınlarda rahat yaşayabilmek için gerekli bir ameliyattır. Vücudun ön kısmındaki ağır göğüsleri dengelemek için sırt - boyun kaslarının günboyunca daha fazla çalışması sırt boyun ağrılarına, zamanla kemiklerde aşınmaya, duruş bozukluklarına, solunum problemlerine neden olur. Ayrıca kişinin öz güvenini, fiziksel aktivitelerini, sosyal yaşamını kısıtlar. Göğüslerin temas, kıvrım bölgelerinde deri tahrişleri, buna bağlı renk değişimleri, kaşıntı ve yanma meydana gelir. Bu ameliyat ile fazla olan yağ, deri vede meme dokuları çıkarılarak göğüs daha küçük, hafif, estetik formuna kavuşur. Aynı zamanda meme başı çevresindeki koyu alan areolada küçültme sağlanır. Meme kanseri meme dokularından meydana geldiği için, bu dokuların azaltılması kanser riskini azaltır, kontrolünü kolaylaştırır.

Meme küçültme ameliyatı fiziksel rahatsızlık oluşturduğu taktirde çok erken yaşlarda (17-18) yapılabilir; bununla birlikte genel yaklaşım; meme tam olarak gelişmeden meme küçültme ameliyatının uygulanmaması şeklindedir. Ameliyat ile süt üreten bezlerin birkısmı çıkartılacak, olası süt verme miktarı azalacaktır. Bunedenle göğüs küçültme estetiği için en uygun adaylar muhtemel gebelik düşüncesi olmayan, meme dokuları tam olarak gelişmiş olan kişilerdir.

Meme küçültme operasyonu içinde tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bazı komplikasyonlar, anestezi reaksiyonları görülebilir. Ameliyata bağlı meme başı çevresinde, meme alt kıvrımında bu ikisini birleştiren çapa şeklinde iz kalacaktır. İzler bikini içinde kalacak 1-5 mm eninde ince düz çizgiler şeklindedir, zamanla solar - ömürboyu kalır. (sigara yara iyileşmesini güçleştirir, kullanan kişilerde yaraların geç iyileşeceği, izlerin daha belirgin vede geniş olacağı akıldan çıkarılmamalıdır) Meme başında kalıcı his kaybı oluşturabilir. Kanama, enfeksiyon göğüs küçültme estetiğinden sonra nadiren görülür, ancak meydana geldiğinde oluşacak izlerin genişlemesine neden olur. Ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimi (seroma), akciğer ve diğer organlara kan pıhtı atması (emboli) sayılabilir. Kan pıhtısı atma durumu özellikle ileri yaşlı, kronik hastalığı bulunan, sigara kullanan, bacak damarlarında varis benzeri sorunları olan bireylerde akılda tutulması gereken, her ameliyat sonrası görülebilen, ve yaşamı riske atabilecek bir komplikasyondur. Bu risk ameliyat sonrası hastanın erkenden ayağa kaldırıp hareketsizliğinin önlenmesi, gerekirse kan sulandırıcı ilaçların kullanımı ile azaltılmaktadır. Riskleri göz ardı edecek şekilde azaltmak için estetik cerrahın meme küçültme ameliyatı öncesi vede sonrası yapacağı önerilere uyulmalıdır.

Her hasta, her estetik cerrah tercih edilen göğüs boyutu vede görünümü konusunda farklı düşüncelere sahip olabileceğinden ilk muayenede aday beklentileri konusunda açıkça konuşmalı, cerrahının önerilerini dikkatle dinlemeli, eski hasta fotoğrafları üzerinden elde edilebilecek sonuçlar hakkında gerçekçi beklentilere kavuşmalıdır. Adayın yaşına, cildinin durumuna, göğüslerinin boyut vede görünümüne bağlı olarak ameliyatına etkili olabilecek durumlar hakkında konuşulur, ameliyat detaylı olarak anlatılır, riskler, kalacak izler belirtilir. Göğüs küçültme estetiği öncesi mamografi istenebilir. Aynı zamanda ameliyat öncesi yeme-içme alışkanlığından, sigara kullanımına, kaçınılacak ilaçlara kadar birçok öneride bulunulur.


Göğüs küçültme ameliyatı

Meme küçültme ameliyatında genel anestezi tercih edilir. Bu tercihte tüm ameliyat boyunca uyunur, hiçbirşey duyulmaz hissedilmez. Uygun durumlarda sırttan iğneyle uyuşturularak, (yüksek epidural) uyanık olarak da ameliyat yapılabilir. 2-3 saat kadar sürer. Göğüs küçültme estetiği için birçok teknik kullanılsada sıklıkla tercih edileni çapa benzeri (ters T) kesiyle yapılanıdır. Bunda kesiler meme başı çevresinden başlayıp aşağı doğru inerek meme altı kıvrımın her iki ucuna kadar uzanmaktadır. Fazla olan meme dokusu, yağ dokusu vede deri çıkarılıp meme başı areola üst tarafta olması gereken yerine taşınarak dikleştirme de sağlanır. Çıkartılırken hisedilmeyecek yumuşak ince drenler yerleştirilir. Ardından göğüsün her iki tarafındaki deri yeni konumundaki areola altına taşınarak göğüs toparlanır. Estetik gizli dikişler genellikle areola çevresi, buradan aşağı doğru uzanan çizgi boyunca tüm meme altı kıvrımda bulunur.

Birçok olguda meme başının damarları vede sinirleri korunmaktadır. Duyu kaybı nadirdir. Bununla birlikte eğer göğüsler çok büyük sarkık ise, yada adayın tıbbi durumu hızlı iyileşmeyi gerektiriyor ise meme başı areola ameliyatta tamamen çıkarılıp göğüs yeniden şekillendirildikten sonra deri yaması şeklinde istenilen yere aktarılarak ameliyatı tamamlanır. (free nipple tekniği, bu yöntemde meme başı ve areolada renk his kaybının olması kaçınılmazdır)


Meme küçültme ameliyatı sonrası

Meme küçültme estetiği bitiminde pansumanların üzerinden elastik bandajla sarılır. Ameliyat sahasında kan veya doku iyileşme sıvısı birikmesin diye yerleştirilen drenler birkaç gün kalacak, kontrollerde çıkarılacaktır. Ameliyattan 5-6 saat sonra hasta evine çıkabilsede, ilk geceyi hastaneden geçirir. İlk günlerde göğüslerde şişlik, morluklar olması, sızlamalar hissedilmesi normaldir, ancak şiddetli ağrı beklenmez. Bu rahatsızlık için ağızdan alının ağrı kesici ilaçlar yeterli olacaktır.

Yedi gün sonra bandajlar çıkarılıp yerine destekleyici sutyen kullanımına geçilir. Bu sutyenin 2-3 hafta kullanılması önerilir. Genellikle kendiliğinden eriyen gizli dikişler kullanılır, ameliyattan bir hafta sonra yıkanılabilir. Göğüs küçültme estetiği sonrasında oluşan şişmeye bağlı meme başı ve meme derisinde his kaybı normaldir. His kaybı, şişlik gerilemeye başladıktan sonra hafifleyerek birkaç hafta içinde kaybolacaktır.

İyileşme aşamalı bir süreçtir. Hasta ameliyatı takiben birkaç saat sonra ayağa kalkarak kendi ihtiyaçlarını giderebilir, ancak ilk birkaç gün yatak istirahatı önerilir. Günlük hayata dönüş, işe tekrar başlama süresi 5-7 günü alabilir. 1-2 ay boyunca ağır kol gücü gerektiren hareketlerin yapılmaması önerilir. Ödemlerin gerilemesi, ameliyat bölgesinin yumuşaması birkaç ay alacaktır. İlk haftaları takiben sızıların geçmesiyle beraber göğüs küçültme estetiği olan kişi yeni rahatlığının keyfini sürmeye başlayacaktır. Bununla birlikte yerçekiminin, hormonal yapının, kilo değişimlerinin veya daha sonraki bir hamileliğe bağlı bir miktar sarkmanın olması da kaçınılmazdır.
 

Meme Küçültme Ameliyatı

 

Op Dr Cenk Tokat

 
Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
 
Izmir 0232 4637505