Kol Germe Ameliyatı


Kol_germe

 

KOL GERME AMELİYATI

Kol germe ameliyatı kilo alıp verme veya yaşlanma ile üst kol arkasındaki ileri düzeyde sarkmaların giderilmesinde tercih edilmektedir. Spor ile kaslar sıkılaştırılabilmekteyken gevşeyen cilde fazla faydası olmamaktadır. Lazer ve benzeri medikal estetik tedaviler de ciddi sorunlarda etkisiz kalmaktadır. Bu durumlarda kol germe estetiği uygulanmaktadır.


Kollar yanlara açıldığında dirsekten koltukaltına doğru çekilen hattın altında kalan sarkmış derinin çıkarılması gerekmektedir. Kol germe ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılır, 1-2 saat kadar sürer. Üst kol arka iç kısmından elips şeklinde deri çıkarılıp, kesi deri altı eriyen dikişlerle kapatılır. Hasta 4-6 saat sonrasında hastaneden ayrılabilir veya ilk akşamı hastanede geçirebilir. Çok ağrılı bir işlem değildir, basit ağrı kesiciler yeterli olacaktır.

Hastanın durumuna göre pansuman kontrolleri olacaktır. İlk günlerde sıkı bandaj nedeniyle ellerde bile şişlik olabilir, 10-15 gün içinde kaybolacaktır. 
Hastanın durumuna göre birkaç hafta aşırı kol gücü gerektirecek aktivitelerden kaçınmak gerekecektir. Tam yara iyileşmesi fizyolojik olarak 6 ay kadar sürer ancak birkaç hafta içinde yaralar kapanmış, şişliklerin çoğu geçmiş olacaktır.

İzler erken dönemde kızarık olacak, zamanla solacaktır. Genellikle koltuk altından dirsek içine uzanan bir iz bırakması, çok arzulanan bir işlem olmasını engellese de aşırı sarkıklığı olan kişilerde dramatik düzelme sağlaması nedeniyle kol gerdirme estetiği yüz güldürücü bir ameliyattır. 
 

Kol Germe Ameliyatı

Op Dr Cenk Tokat

Estetik Cerrahi Uzmanı
İzmir 0232 4637505