Popo Büyütme Estetiği


Popo_estetigi

POPO BÜYÜTME ESTETİĞİ

Popo büyütme ameliyatı bireyin durumuna ve beklentisine göre yağ enjeksiyonu veya protez ile poponun dolgunlaştırılması ve sıkılaştırılması işlemidir. Popo estetiği günümüzde sıkça yapılan ameliyatlardan olmuştur. Sarkma ve boşalma olan kalçanın dikleştirilmesi ve dolgunlaştırılması bireyin kendine güvenini arttırmaktadır. 

Kalça üzerinde ve vücudunda yağlanma sorunu olan bireylerde yağ dağılımının yeniden ayarlanması, fazlalık olan bölgelerden yağ alınıp, eksik olan bölgelere taşınarak (popo yağ enjeksiyonu - liposculpturing - Brazilian butt lift - Brezilya poposu) hem orantılı hem de göze daha hoş gelen hatlar elde edilebilir. Bu teknik genellikle göreceli olarak daha dolgun vücut hatları olan bireylerde tercih edilir. Kök hücreden zengin yağ dokusunun nakli alıcı sahada tazelenmeyi desteklemektedir. 


Popo yağ enjeksiyonu epidural - sedasyon anestezisi veya genel anestezi altında 2 saat kadar sürer. Fazlalık olan bölgelerden 3-4 mm lik deliklerden kanüllerle girilip vakumla alınan yağ hazırlanır, iyi kaliteli kalıcı olan kısmı bireyin beklenti ve durumuna göre planlanmış bölgelere yine 3-4 mm lik deliklerden farklı anatomik seviyelere verilir. Pansuman yapılıp korse giydirilerek ameliyat bitirilir. Hasta 4-6 saat sonrasında hastaneden ayrılabilir veya ilk akşamı hastanede geçirebilir. Bireyin durumuna göre az da olsa ağrılı sayılabilir, ancak basit ağrı kesiciler yeterli olacaktır. İlk günlerde şişlik nedeniyle yağ alınan ve verilen yerler hoş görünmeyebilir. Morluk olabilir, 10-15 gün içinde kaybolacaktır. Hastanın durumuna göre birkaç hafta yüz üstü yatmak gerekecektir. Tam yara iyileşmesi fizyolojik olarak 6 ay kadar sürer ancak birkaç hafta içinde şişliklerin çoğu geçmiş olacaktır. Korsenin 3 hafta kullanılması yeterlidir. 

Yağ dokusunun naklinde önemli bir nokta sağ kalımdır, taşınan yağın %50-60 ı yeni bölgede kalıcı olabilir. Bu nedenle gerekenden biraz fazla enjeksiyon yapılır, şişliklerin kaybolmasıyla özellikle üstteki cilt ve alttaki kas - iskelet yapısının durumuna göre kalça son şeklini alacaktır. En büyük avantajı sonradan şekillendirilebilmesi, gerekirse tekrarlanabilmesidir.

POPO PROTEZİ genellikle göreceli olarak daha ince ve küçük kalçası olan bireylerde tercih edilir. Popo bölgesinin yükseklik, genişlik ve çıkıklığına göre bireye ve beklentisine uygun boyutlu, silikon içerikli protezler kullanılır. Genel anestezi veya epidural - sedasyon anestezisi altında 2 saat kadar sürer. İki popo arası kıvrımının üst kısmından 5-6 cm kesiden girilip bireyin beklenti ve durumuna göre hesaplanmış boyutlu silikon içerikli protez, kas arası açılan plana yerleştirilir. Deri altı dikişle kapatılıp pansuman yapılır ve korse giydirilerek ameliyat bitirilir. Hasta ilk akşamı hastanede geçirebilir. Bireyin durumuna göre ağrılı bir ameliyat sayılabilir, ancak ağızdan alınan ağrı kesiciler yeterli olacaktır. İlk günlerde şişlik nedeniyle hoş görünmeyebilir. Morluk olabilir, 10-15 gün içinde kaybolacaktır. Hastanın durumuna göre birkaç hafta yüz üstü yatması gerekecektir. Tam yara iyileşmesi fizyolojik olarak 6 ay kadar sürer ancak birkaç hafta içinde şişliklerin çoğu geçmiş olacaktır. Korsenin 3 hafta kullanılması yeterlidir. ​

 

POPO KALDIRMA ameliyatı aşırı sarkma olması durumunda tercih edilmektedir. Aşırı kilo alıp verme ve yaşlanma nedeniyle popo dolgunluğunun azalması, gevşeyen derinin aşağı doğru sarkması durumunda, fazlalaşan cildin alınması, sarkan dokuların yukarı doğru çekilmesi ile popo dikleştirme sağlanabilir.  


Genel anestezi veya epidural - sedasyon anestezisi altında 2 saat kadar sürer. İki popo üzeri bölgede iç çamaşır hattı içinde kalan kesiden girilip fazlalaşan deri çıkarılır ve sarkmış popo yukarı doğru çekilerek dikleştirme sağlanır. Deri altı dikişle kapatılıp pansuman yapılır ve korse giydirilerek ameliyat bitirilir. Hasta ilk akşamı hastanede geçirebilir. Bireyin durumuna göre ağrılı bir ameliyat sayılabilir, ancak ağızdan alınan ağrı kesiciler yeterli olacaktır. İlk günlerde şişlik olabilir. Morluk olabilir, 10-15 gün içinde kaybolacaktır. Hastanın durumuna göre birkaç hafta yüz üstü yatması gerekecektir. Tam yara iyileşmesi fizyolojik olarak 6 ay kadar sürer ancak birkaç hafta içinde yaralar kapanmış şişliklerin çoğu geçmiş olacaktır. Korsenin 3 hafta kullanılması yeterlidir. 

Kalça bölgesinin güzelleşmesi için bazen popo protezi, yağ enjeksiyonu ve popo kaldırma tekniklerinin birlikte kullanılması gerekebilir, bu bazen aynı anda bazen de farklı seanslarda yapılabilir. Planlama bireyin durumuna ve beklentisine göre yapılmaktadır.


Popo büyütme

Op Dr Cenk Tokat

 
Estetik Cerrahi Uzmanı
 
İzmir 0232 4637505