Karın Germe

Karin_germe_estetigi

Karın germe

Karın germe ameliyatı (abdominoplasti, tummy tuck), hamilelik ve fazla kilo alıp vermenin karın derisinde bıraktığı çatlaklar sarkma ve şekil bozukluğunu gidermede kullanılan estetik ameliyattır. Sarkan alt karın derisi ve altındaki yağ dokusu, tamamen çıkarılıp gevşeyen karın kasları sıkılaştırılır.


Hamilelik ve aşırı kilo alıp verme, karın cildinin elastikiyetini kaybetmesine, sarkmasına ve üzerinde çatlaklar oluşmasına neden olur. Karın kasları gevşer, orta hatta birbirinden uzaklaşır, iç organların baskısıyla göbek öne doğru çıkmaya başlar. Deforme olan ciltteki gevşeklik ve sarkma, egzersizler ile giderilemez, kremler ve diğer yöntemler çatlaklara fayda etmez. Sportif aktiviteler ile sadece kaslar kısmen sıkılaşabilir, cilt altı yağ dokusu azaltılabilir ancak elastikiyetini kaybeden ciltte toparlanma olmaz, sarkmaya devam eder. Karın yağlarını aldırma isteği olan bireylerde cilt sıkı ise liposuction tercih edilebilir, sarkma oluşmuş ise toparlama sağlayacak tek yöntem karın germe ameliyatıdır.

Tekrar hamile kalmayı düşünenlerde, karın germe estetiği ile gerginleştirilen karın ile kaslar tekrar yıpranacağı için ya kısıtlı bir mini karın estetiği yapılır, yada sonraya ertelenebilir. Yine kilo vermeyi planlayan bireylerde karın estetiğinin ideal kiloya ulaşıldığında yapılması önerilir.

Tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi karın germe estetiğinde de bazı riskler vardır, ancak bu riskler estetik cerrah önerilerine uyulduğu taktirde göz ardı edilecek kadar nadirdir. Anesteziye ait riskler kaliteli bir hastane ve anestezi ekibi seçimiyle bertaraf edilebilir. Abdominoplasti riskleri ise genelde ileri yaşlı, ciddi kalp, akciğer ve dolaşım hastalığı olan, kontrolsüz diyabeti olan ve ağır sigara kullanıcılarında görülebilmektedir. Bu riskleri ortadan kaldırmak için ilgili uzmanların kontrol ve önerilerine uymak yeterlidir. Bu estetik ameliyat sonrasında görülebilecek riskler arasında yara yeri açılması, enfeksiyonu, ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimi, kan pıhtı atması ve kötü yara iyileşmesi sayılabilir. Yara yeri enfeksiyonu pansuman takibi ve antibiyotik kullanımı ile giderilmektedir.
 

Karın germe ameliyatı çoğunlukla sırttan iğne ile vücudun alt yarısı uyuşturularak ve sedasyonla uyutularak yapılmaktadır. Bu yöntemle ameliyat esnasında acı duyulmaz ve uyumaya devam edilir. Beldeki kateter ameliyat sonrası ağrı kontrolünde çok işe yarayacaktır. Uygun durumlarda genel anestezi altında da ameliyat yapılabilir. Klasik karın gerdirme, ameliyatın büyüklüğüne bağlı olarak genellikle 2-3 saat arasında sürer. Mini karın estetiği ise 1-2 saat arasında sürmektedir. Her iki karın estetiğinde de vücut hatlarını daha da güzelleştirmek için liposuction eklenebilir.

 

Klasik karın germe ameliyatında iki kalça kemiği ön çıkıntısını birleştiren kasık üstü kesi ile girilip karın derisi alttaki kaslardan göbeğe kadar serbestlenir. Göbek deliği korunur, çevresinden ayrılır. Göbek deliği ile kasık arasında kalan gevşek deri ve altındaki yağ dokusunu tamamen çıkartılır. Üst karın derisi de kaburgalara kadar kaslardan serbestlenir, karın ön duvarı kaslarındaki ayrılma ve gevşeklik uygulanan kalıcı dikişlerle sıkılaştırılır. Bu sayede mide ile göbek altı sarkması düzeltilir, bel inceltilir. Bunun ardından göbek deliği üzerindeki deri ve deri altı dokular, aşağı çekilerek kasık üstü kesi ile birleştirilir.

 
Bu işlem sırasında göbek deliği yeni bir kesi ile cilde ağızlaştırılır. Ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimini önlemek için vakumlu dren yerleştirildikten sonra tüm kesiler derialtı estetik dikişlerle kapatılır ve pansuman yapılıp karın germe ameliyatı sonlandırılır.

Sadece göbek altı bölgede sorunu olan kadınlarda tercih edilen mini karın germe estetiğinde ameliyat, kasık üstü ile göbek arasında yapılmakta, ve daha kısa bir kesi kullanılmaktadır. Mini karın germe ameliyatında göbek deliğine dokunulmaz, ancak ameliyatın sonunda göbek deliği biraz aşağı çekilmiş olur.


Karın germe ameliyatının ardından genellikle ilk gece hastanede geçirilir, sonraki gün hasta kontrolün ardından evine gidebilir. İlk haftalarda ameliyat bölgesi şiş olacaktır. Ameliyatın bitiminde takılan korsenin en az 3 hafta kullanılması istenir. Karın germe estetiği sonrasında ilk günlerde hissedilecek ağrılar için ağızdan alınan ağrı kesici ilaçlar yeterli olur. Ameliyatta yerleştirilen dren genelde 3-7. günlerde çıkarılır. Abdominoplasti sonrası ilk hafta dikişlerin gerilmesini engellemek için öne eğilerek yürümek ve yatmak gerekir. Genellikle alınması gerekmeyen dikişler kendiliğinden erir, göbek içinde alınacak birkaç adet dikiş olabilir. Yıkanma dren çekimi sonrası mümkün olabilir.
 
Karın germe ameliyatının ilk haftasının ardından ağır eforlar haricinde kolayca günlük aktivitelere dönülür. Özellikle karın kaslarını zorlayacak sıkı egzersizler hastanın durumuna göre birkaç ay ertelenir. Karın germe estetiğinde izler ilk aylarda hafif kızarıktır, ancak zamanla solarak daha az belirgin hale gelir. Bununla birlikte bu izler her zaman iç çamaşırı ve bikini altında kaldığı için hastaları olumsuz yönde etkilememektedir. En az 6 ay süren bu iyileşme sürecinde estetik cerrah kontrolünde kalınması gereklidir.
 

Karın germe ameliyatı
Op Dr Cenk Tokat
Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı

İzmir 0232 4637505