Dolgu ile Kırışıklık Giderme

Dolgu Uygulamaları


Dolgu uygulamaları, kırışıklık ve yaşlılık çizgilerinin tedavisinde uygulanan bir yöntem olan doku ve dolgu maddesi enjeksiyonları yıpranmaya bağlı kayıpları karşılayarak sağlıklı ve genç bir görünüm sağlar. Kişinin kendisinden alınan yağın veya doku kokteylinin uygulanması abartıya kaçılmadığı sürece basit bir cerrahi girişim olarak yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Vücudun çeşitli bölgelerinde dolgu maddesi şeklinde kozmetik ya da rekonstrüktif amaçlı kullanımı yumuşak dokudaki çökmelere bağlı vücut kontur bozukluklarında, travmatik skar ve akne skarları gibi problemlerin ortadan kaldırılmasında son yıllarda çok yaygın bir işlem olarak kullanılmaktadır.

Yağ dokusunun dolgu maddesi olarak en sık kullanıldığı bölgeler yüzde ağız çevresi, yanaklar, dudak, alındaki kaş çatma çizgileri, çene ucu ve elmacık kemiği üzeridir. Bu yöntem ayrıca vücudun diğer bölgelerindeki kontur bozukluklarında da kullanılmaktadır. Sonucun daha iyi olması için doku enjeksiyonunun 2-3 seans tekrarlanması gerekebilmektedir,  çünkü verilen yağ dokusunun %50-60’ı ilk 6 aylık dönemde erimektedir. Kalan miktara göre tekrarlanan enjeksiyonla kalıcı dolgunluk sağlanabilmektedir.

Hazır dolgu maddelerinden sentetik hyalüronik asit preparatları, hayvansal madde ve toksin içermediği için diğer canlılardan hastalık bulaştırma riski yoktur ve alerjik reaksiyon oluşturmamaktadır. Çok nadir olarak; 2000 kişiden birinde tedavi edilen bölgede veya çevresinde tedaviden haftalar sonra geçen şişlik, kızarıklık izlenmiştir. Cilt altına enjekte edilir ve önceden test yapma ihtiyacı olmadığı için birkaç dakikada işlem tamamlanır. Hyaluronik asit tüm canlı organizmalarda bulunan bir pollisakkarittir. Cildin dermis tabakasında dokuyu destekleyen kollajen lif kümeleri ile su tutan ve hacim yaratan hyaluronik asit bulunmaktadır. Hyaluronik asit zamanla vücut tarafından yavaş yavaş emilir. Hyalüronik asit enjeksiyonu tedavisinin etkinliğinin ne kadar süreceği kişiye değişir. Cilt yapısı, yaşam tarzı ve yaş ile kişi tarafından talep edilen değişim düzeyi gibi çeşitli faktöre bağlıdır. Ancak etkinliği ortalama 6 ay kadar sürer. Bu süre içinde veya sonrasında tekrar uygulamalar yapılabilir. Çeşitili kimyasal formülasyonlarla daha uzun kalıcılığı olan dolgular üretilmiştir.


Dudak dolgusu


Dudak dolgunlaştırma amacıyla uygulama çok ince uçlu bir iğne ile cildin dermis tabakasına yapılmaktadır. Sonuç hemen alınır. Acıyı önlemek için bir krem veya lokal anestezi uygulanabilir. Özellikle ince kırışıklıkların düzeltilmesi amacıyla ve dudak dolgunlaştırma amacıyla kullanılmaktadır. Dudak üzerindeki ince kırışıklıklar (sigara çizgileri), burun kenarından dudak kenarına uzanan çizgiler, ağız kenarındaki çizgiler, çok sık uygulanan ve en başarılı sonuçların alındığı bölgelerdir. Dudak dolgusu sonrası tedavi edilen alan hafif kırmızı ve şiş olabilir. Bu enjeksiyonun normal sonucudur ve bir veya iki günde kaybolur. Hasta günlük aktivitelerine hemen enjeksiyondan sonra dönebilir.
 

Dolgu Uygulamaları

Op Dr Cenk Tokat

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
İzmir 0232 4637505