Botoks

 

Botoks


Botox nedir, clostridum botulinum adlı bakteriden elde edilmiş, sinirlerin çalışmasını geçici olarak durduran bir toksindir. İlk olarak 30 yıl kadar önce üretilmiş, ilk olarak göz kaslarının uygunsuz çalışmalarının tedavisinde kullanılmıştır. Birçok kontrolsüz kas kasılması rahatsızlığında yüksek dozlarda güvenle kullanılmaktadır. 2002 yılında FDA onayı alınmıştır. Estetik amaçlı yüz bölgesi kırışıklıklarını açmak için düşük dozlarla botoks uygulaması çok iyi sonuçlar vermektedir. Koltukaltı, el ve ayak aşırı terleme sorunu ile migren de botoks ile tedavi edilebilen sorunlardır. Botoks uygulamasıyüze bir dolgunluk veya hacim vermez, kalıcı şişlik yaratmaz. Sinirin kontrol ettiği mimik hareketi bir süre engellenmiş olur.

Yüz kırışıklıkları, gülme kızma şaşırma gibi tekrarlayan mimik kası hareketlerinin, üzerindeki cildi her seferinde aynı bölgeden katlayıp yıpratması ve zamanla inceltmesiyle oluşur. İnceldiği yerde ciltte çizgiler oluşur ve giderek derinleşir. Erken dönemlerde doku sarkması yokken, sadece mimiklerin aktif kullanımında kırışıklıklar görünür, gevşeyince tamamen kaybolur. Bu dönemde botoks uygulanması, mimik kaslarını geçici olarak felç ederek kırışıklıkları tamamen açar, derinleşmelerini engeller. Daha geç dönemde gelen hastalarda, kırışıklıklar derinleşmiş ise botoks ile açılır, azalır ve daha da ilerlemesi engellenmiş olur.

Tüm mimik kaslarının yerleşimini bilen uzman bir estetik cerrah tarafından, kişiye göre özelleştirilen doğru bölgelere uygulanması durumunda korkulan donuk, ifadesiz yüz oluşmadan yüzde bir tazelenme, aydınlanma elde edilir. Botox, yüz germe ameliyatına bir alternatif değildir, kırışıklık oluşumunu azaltarak zaman kazandırabilir veya destekleyicisi olabilir.

Botox genelde kaş çatma sonucu oluşan kaşlar arasındaki dikey çizgiyi açmak, göz çevresi kaz ayakları olarak bilinen ince kırışıklıkları ve alın çizgilerini  gidermek için ilgili bölgelere uygulanır. Botoks uygulaması kaş kaldırma amaçlı da kullanılabilmektedir. Botoksun doğru uygulanması ile kaş kenarlarında hafif yükselme ile daha dinç bir görünüm elde edilir. Dudak üstlerindeki ince kırışıklıklar ve boyundaki kırışıklıklar için de faydalıdır, ancak üst yüz bölgeleri kadar etkili değildir. 
 
Botoks uygulaması alın ve göz çevresi kırışıklıkları için yaklaşık 5 dakika kadar sürer. En ince iğnelerle yapılan uygulamadan sonra iğne giriş yerlerinde yakından görülebilen minik kızarıklık ve şişlikler, nadiren de morluk olabilir. Ancak bunlar 1-2 günde tamamen geçer. Uygulamanın hemen ardından sosyal yaşama dönülebilir, istirahat gerektirmez.

Aşırı terleme tedavisinde de botoks başarıyla kullanılmakatadır. Amaç, terbezlerine sinirlerle gelen uyarıları engelleyerek rahatsız edici aşırı terlemeyi engellemektir. Koltuk altı terlemesi, el avuç terlemesi ve ayak tabanı terlemesi için kullanılabilir. Daha geniş alanlar olduğu için uygulaması 30-60 dakika kadar sürebilir.

Botoksun etkili olabilmesi için 3-7 gün geçmesi gereklidir. Etki süresi 4-6 aydır. Bu nedenle ilk uygulamadan 6 ay sonra tekrarlanması önerilir. Genellikle tekrarlayan enjeksiyonlarda kas uzun süreli kullanılmamaya bağlı zayıflayacağından hem kırışıklık yapma gücü azalacak hem de ilacın tekrarlanması için gereken süre uzayacaktır. Ayrıca etkili olduğu süre içinde kas çalışmadığı için, kasa bağlı kırışıklık etkisi olmayacak ve deri yaşlanması önemli ölçüde yavaşlayacaktır. Tekrar botoks uygulaması yapılmaması durumunda kırışıklıklar bir süre sonra tekrar eski haline gelecek, fakat öncesinden daha kötü olmayacaktır. Bazı bireylerde zaman içinde botoksa karşı bağışıklık gelişebilir ve etkinliği azalabilir, süresi kısalabilir. Bu durumda dozlar arttırılabilir, daha sık uygulama yapılabilir veya ürün değiştirilebilir.

Botox ile kırışıklıkların giderilebilmesi için mutlaka ilacın doğru mimik kası içine verilmesi gereklidir. Botoksun başarısını cilde dışarıdan uygulanan kremler kasları aynı şekilde etkileyemeyecekleri için gösteremezler. Uzman hekim olmayan kişilerin elinde göz kapağını düşüklüğü, kaşın anormal kalkması, maske yüz ve kaş düşüklüğü riskleri vardır. Bununla birlikte en kötü görünüm de bile sorun 4-6 ayda kendiliğinden düzelecektir.
 

Botoks Uygulamaları

Op Dr Cenk Tokat

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
İzmir 0232 4637505