Kombine Estetik

Kombine Estetik

 
Kombine estetik terimi, aynı seansta birden çok estetik ameliyatın birlikte yapılmasını ifade eder. Burada amaç tek anestezi altında ve aynı iyileşme süresi içinde birbirini olumsuz etkilemeyecek cerrahi işlemlerin bir arada yapılmasıyla zaman kazanmaktır. Çeşitli vücut estetikleri ve/veya yüz estetikleri birlikte yapılabilir. Örneğin meme küçültme, karın germe ve yağ aldırma uygun adayda bir seansta yapılabilir. Önemli olan sağlık açısından risk almadan planlama yapmaktır, ameliyat ile anestezi süreci hastayı zorlamamalı ve ameliyatlar bir diğerinin iyileşme sürecini olumsuz etkilememelidir,

Kilo alıp verme ve gebelik gibi süreçler kadınlarda göğüs, karın bölgesinde deformasyonlara, basende yağlanma gibi sorunlara yol açar. Bu bireylerde, sağlık açısından engel yoksa aynı seans içinde göğüs dikleştirme-küçültme, karın germe beraber yapılabilir. Adayın uygun olması durumunda buna liposuction da eklenebilir. Genellikle hamilelikler sonrası deforme olan meme ve karın için "mommy makeover" denen meme ve karın estetiği kombinasyonu tercih edilir. Yada yüz gençleştirme işlemlerine ek olarak meme dikleştirme gibi vücut şekillendirme ameliyatları eklenebilir. Böylece hasta uzamış tek anestezi ve tek iyileşme sürecinde istediği birden fazla olumlu değişimi elde edebilir. Genç bayanlarda meme büyütme ile burun estetiği sıkça, sorunsuzca uygulanmaktadır.

Birden fazla estetik ameliyatın birlikte yapılması durumunda, birbirini etkileyecek olan estetik ameliyatlara ait süreçler vede sonraki iyileşme dönemi dikkatle planlanmalıdır. Mesela karın bölgesinde sadece liposuction yapılacak ise her bölgeye müdahale edilebilirken aynı kişide karın germe estetiği de yapılacaksa; karın ön kısmına liposuction yapılması iyileşme döneminde sorunlara yol açabileceği için göbek üstü bölgeden yağ alınmayabilir. Karın germe ile birlikte uyluk germe işlemi aynı anda yapılır ise hem hastanın ayağa kalkmada erken dönemde yaşayacağı zorluklar artacak, hem de her iki ameliyat bölgesinin birbirinin iyileşmesini kötü yönde etkileme riski artacaktır. Yüz üstü yatma gerektiren popo protezi ile sırtüstü yatma gerektirem meme protezi aynı anda yapılamaz. 

Çoklu estetik ameliyat düşünen adaylar bu işlemlerin aynı anda veya ayrı seanslarda yapılabilmesiyle ilgili en sağlıklı bilgiyi bu ameliyatlarda tecrübeli olan estetik cerrahlarından alabilirler.

 

Kombine Estetik Ameliyatlar

 

Op Dr Cenk Tokat

 
Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
 
İzmir 0232 4637505