Abdominoplasti Karın Germe Estetiği

Estetik karın germe ameliyatı (abdominoplasti, tummy tuck)  hamilelik ve aşırı kilo alıp verme sonrası oluşan fazla deri ve derialtı yağ dokusunun çıkarılması, ve kaslara gerdirme uygulanan estetik bir girişimdir. Böylece karın bölgesinin sarkıklığı dramatik bir şekilde düzeltilir.
Karın estetiği için ideal adaylar, göreceli olarak iyi bir vücut ölçüsüne sahip olan, ancak diyet veya egzersiz ile gideremedikleri fazlalık yağ dokusuna ve gevşek karın derisine sahip kadın ve erkeklerdir. Bu ameliyat deri elastikiyeti şişmanlığa bağlı kaybolmuş yaşlı kişilerin göbek gevşekliğini düzeltmede de özellikle önerilmektedir.
Karın germe ameliyatı diyet yaparak fazla miktarda kilo kaybetmeyi düşünen hastalarda ertelenmelidir. Gebe kalmayı planlayan adaylarda, ameliyat ile gerdirme karın kaslarının hamilelikle beraber tekrar gevşeyebileceği için daha sonraki bir döneme ertelenebilir, veya alt karın germe estetiği ile toparlanma sağlanabilir. Karın yağlarından kurtulmak için liposuction ile yağ alınması veya diğer estetik müdahaleler de gereğinde abdominoplastiye ek olarak önerilebilmektedir.