Yüz Gençleştirme Estetiği

Yuz_germe

İlerleyen yıllarla birlikte tekrarlayan mimik hareketleri, güneş teması, çevresel ve iç faktörler, doku elastikiyetindeki bozulma, kemik ve yumuşak dokulardaki hacim kaybı yüz ve vücudun birçok yerinde gevşek, sarkık ve belirgin kırışıklık içeren bir hale gelir. Yaşlanma yüzünün gençleştirilmesinde elastikiyetini kaybeden ve sarkan cildin fazlalaşan kısmının uzaklaştırılması, gevşeyen kasların sıkılaştırılması gerekir. Bu nedenle uygulanan yüz germe estetiği (face lift, rhytidectomy) fazlalaşan cildin alınması, deri altındaki kasların, boyun ve yüz derisinde gerginleştirme işlemiyle “zamanın geriye alınması” olarak açıklanabilir.

Yüz gençleştirme estetiği kişiye özel planlanan bir ameliyattır, tek başına yüz germe yapılabileceği gibi alın germe, boyun germe, göz kapağı estetiği, liposuction yada yağ enjeksiyonu ile dolgu ameliyatları ile birlikte tüm yüz gençleştirme şeklinde de yapılabilir.
Yüz germe estetiği için en uygun adaylar; yüz ve boyun derileri sarkmaya başlamış ancak güçlü ve iyi şekilli yüz kemik yapısına sahip erkek ve kadınlardır. Yüz germe estetiği uygulanan hastaların çoğunun 40 ila 60 yaşları arasında olmasına rağmen, 70’lerinde ve hatta 80’lerinde olan kişilere de bu estetik ameliyat başarıyla yapılabilir. Yüz germe ameliyatı daha genç ve taze bir görünüm vermekle beraber bireye yeni bir yüz veremeyecek, mevcut görünümü 5-15 yıl geriye alacaktır.

Yüz germe estetiğinde diğer ameliyatlarda da ortaya çıkan komplikasyonlar nadir olsa da görülebilmektedir. Bu komplikasyonlar, hematom (deri altı dokuda kan toplanması), mimik kaslarının hareketini sağlayan sinirlerin hasarı (genellikle geçici), enfeksiyon, yara hattı sorunları, ve anestezi ilaçlarına karşı reaksiyon olarak sıralanabilir. Kötü yara iyileşmesi en çok sigara içen kişileri etkiler. Bu komplikasyonlar, uyarı ve önlemlere uyulması durumunda göz ardı edilebilecek kadar nadirdir. Kontrol altına alınamamış yüksek tansiyon, kan pıhtılaşmasında bozukluk yada yara izlerinin kötü kalması gibi ameliyat öncesi ve sonrasında problem yaratacak durumlar sorgulanmalı ve bunlara karşı hazırlık yapılmalıdır. Sigara içenlerin ameliyattan önce ve sonra en azından ikişer hafta boyunca sigarayı bırakmaları tavsiye edilmektedir.

Yüz germe estetiği lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Anestezi türü adayın planlanan işlemlerine ve genel durumuna göre seçilir. Yüz germe ameliyatı genellikle 2-3 saat sürmekle birlikte birden fazla işlemin aynı anda yapıldığı durumlarda daha da uzun sürebilir. Çok fazla işlem gerektiren durumlarda bazı işlemlerin ayrı seansta yapılması önerilebilir.

Her estetik cerrah bu ameliyat için tıbbi kabul görmüş farklı yaklaşımları uygulayabilmektedir. Bazı teknikler daha az bölgeye müdahale içerir, değişim miktarı biraz sınırlı kalsa da çok daha az risk taşır ve hızlı bir şekilde iyileşme görülür. Bazı yöntemlerde ise daha fazla alana müdahale edilir, bu da daha fazla risk ve daha uzun iyileşme süreci demektir. Bu konudaki seçim, adayın durumuna, estetik cerrahın o aday için öngörüsüne ve adayın değişim beklentilerine göre beraber yapılmalıdır.

Deri kesileri genellikle şakak bölgesinde saçlı deri üzerinde başlayıp kulak önünde ki doğal çizgiyi takip ederek kulak memesinin altından ense tarafındaki saçlı deriye doğru ilerler. Boyun bölgesine germe işlemi gerekiyorsa genellikle çene ucunun hemen altına yerleştirilen küçük bir deri kesisine ihtiyaç olacaktır. Bu bölgeye yağlanma fazlalığı için liposuction da önerilebilir. Yapılan kesiden girilerek yanak derisi altındaki yağ ve kas dokusundan serbestlenir. Daha sonra alttaki kas ve fasya tabakası gerilip deri geriye doğru çekerek fazlalık kısmı çıkartılır.
Estetik dikişler kullanılarak doku katmanları sabitlenip deri kesileri kapatılır. Saçlı deride metal klipsler kullanılabilir. Ameliyat bitiminde toplanabilecek doku iyileşme sıvısı ve kanı dışarı almak amacıyla kulak arkası derisi altına geçici olarak drenler yerleştirilebilir. Ayrıca şişme ve morarmayı azaltmak amacıyla bu bölgeye bir elastik bandaj uygulanır.

Ameliyattan 5-6 saat sonra, veya takip eden gün taburcu olunabilir. Yüz germe estetiği sonrasında genellikle rahatsız eden bir ağrı hissedilmez, olsa da ağrı kesici tabletler ile rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Yüzde erken dönemde bir miktar hissizlik olması normaldir ve birkaç hafta yada ay içinde geçer. Şişliklerin çabuk gerilemesi için başın kalp seviyesinden yüksekte olacağı şekilde bir hafta yatılması istenir.

Dren yerleştirildiyse ilk yada ikinci günde çıkarılır. Bandaj ve pansumanlar genellikle 7. güne kadar tutulur. Başın yıkanması da bu süreçten itibaren serbest bırakılır. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılarak dikiş alımı ihtiyacı ortadan kaldırılabilir, veya alınacak dikişler var ise genellikle 7-10 gün içinde alınacaktır.

Ameliyattan sonraki bir iki gün içinde günlük aktiviteye geri dönülebilse de ilk bir hafta boyunca dikkatli olmakta fayda vardır. Özellikle yüz ve saçlı derideki şişlik, hissizlik ve duyarlılığa bağlı olarak normal yanıt verilemeyeceğinden dolayı, nazik olunması gerekmektedir.
Normal aktivitelere tam dönüş zaman isteyecektir. İlk iki hafta boyunca cinsel temas yada ev işleri gibi ağır efor gerektiren durumlardan kaçınmalı (öte yandan yürüme ve hafif germe egzersizleri uygundur) saç boyatma, sauna ve buharlı banyolardan birkaç ay boyunca uzak durulması gerekmektedir.

Başlangıçta yüzün görünümü garip gelebilir. Yüz özellikleri gerilme ve şişliklerden dolayı hafif bir değişime uğramış, yüz hareketleri hafifçe kabalaşmış ve yara izlerinden dolayı endişelenme normaldir. Bazı morarmalar 2-3 hafta boyunca sürebilir. İlk başta bazı hastaların pişman olmaları ve üzülmeleri oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Unutulmaması gereken yara iyileşmesinin fizyolojik olarak 6 ay kadar süreceği ve bu süre içinde olumlu değişimler olacağıdır.

Yüz germe estetiği sonrasında bazı kalıcı izler oluşacak ancak bunlar saçların veya kulak ve yüzün doğal çizgileri içine saklanmış olacaktır. Bu izler zamanla solacak ve dikkat çekmeyecek hale geleceklerdir.

Yüz germe estetiği yaptırmak saati durdurmayacaktır. Yüz yaşlanmaya devam edecek ve belki de bu işlemin 5 ila 10 sene sonra tekrarlanması istenecektir. Öte yandan tek bir yüz germe ameliyatının etkileri zamanla geçse dahi, yıllar sonra bile bu ameliyatı geçirmemiş olma durumuna kıyasla görünüm çok daha iyi olacaktır.