Yağ Alma - Liposuction

​Liposuction, vücudun karın, basen, kalça, uyluk, diz, kol, çene altı ve yanak gibi kısımlarında yerleşen fazla yağ dokusunun 3-4 mmlik küçük kesilerden alma işlemidir. Jinekomasti tedavisinde de liposuction kullanılabilmektedir. Bu yağ aldırma ameliyatı kontur düzeltme estetiğidir ve bireyin daha hoş hatlara ulaşmasını sağlar. Bazı bölgelerde deri elastikiyeti sorunlu ise liposakşın yerine veya ile birlikte germe ameliyatlari gerekebilir, mesela karın germe, uyluk germe gibi.

Genetik özellikler, kötü yemek alışkanlıkları ve yeterli egzersiz yapılmaması vücutta fazla yağ depolanmasına neden olur. Böyle durumlarda öncelikle beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi ve uygun egzersizlerin yapılması önerilir. Ancak bunlar her zaman yeterli olmaz, bazı bölgelerdeki yağ birikimleri kalmaya devam eder. Liposuction zayıflama ameliyatı değil, inatçı yağ birikimlerini almak için kullanılır ve bu durumlarda çok başarılı sonuçlar verir.
 
Liposuction ile yağ alma estetik cerrah olmayan kişiler tarafından yapılırsa, ve diyabet, önemli kalp, solunum ve dolaşım problemi olan bireylerde risk oluşturur. Bu bireyler ilgili dahiliye uzmanı doktorlarından onay ve öneri alarak hazırlanmalıdır.

Liposuction ile yağ aldırma estetiği farklı anestezi teknikleri yardımıyla yapılabilir. Az miktarda yağ alınacak ve küçük bölgelere yapılacaksa, sadece o bölgelerin uyuşmasını sağlayacak lokal anestezi tercih edilebilir. Biraz daha geniş alanlar için ağrısız doğumlarda kullanılan epidural anestezi gibi bölgesel anestezi yöntemleri tercih edilir. Daha fazla yağ almak gereken liposuctionlarda ise genel anestezi tercih edilmektedir.

Liposuction estetiğinde önce ilgili alanlara, ağrı duyusunu önleyen ve damarların kasılarak küçülmesini sağlayan bir sıvı verilir. Sonrasında 3-4 mmlik kesilerden girilen ince özel borular ile yağ dokuları parçalanıp vakum ile dışarı alınır. Cilt kesileri fark edilmeyecek bölgelere yapılır. (örn göbek deliği içi, kasık kıvrımları, eski çatlaklar gibi) Vücudun simetrik kısımları karşılaştırılarak liposuction ile yağlar alınır ve bitiminde pansumanlar kapatılarak sıkı bir korse giydirilir.
 
Liposuction ile yağ aldırma estetiğinde anesteziye ve cerrahi yönteme ait komplikasyonlar çok nadir de olsa görülebilir. Ancak riskli olarak bahsedilen hastalıklarda (önemli kalp ve akciğer hastalıkları gibi) bu ameliyattan kaçınılır, veya ilgili uzman doktorların onay ve önerilerini almak gerekir, böylece bu riskler göz ardı edilebilecek kadar azalır. Aksi halde yağ veya kan pıhtısı oluşması ve bunların özellikle akciğere atılmasına bağlı ölüm görülebilmektedir. Cerrahi yönteme ait en sık rastlanan sorun, cilt elastikiyeti yetersiz bireylerde ameliyat sonrası cilt düzensizlik ve dalgalanmalarının oluşmasıdır. Bu düzensizlikler, sıkı el masajları veya vakumlu masaj cihazları ile giderilebilir. Liposuction sahalarında geçici hissizlik ve renk değişiklikleri de oluşabilir.

Liposuction ile yağ alma ameliyatı yapılan gece hastaneden geçirilir, ve sonraki gün taburcu olunur. İlk günlerde biraz halsizlik ve hafif sızılar olması, kesilerden bir miktar vücut sıvısı akıntısı normaldir. Şişliklerin fazla artmaması ve derinin yeni vücut konturuna daha iyi uyum göstermesi için elastik korseler yaklaşık 3-4 hafta kullanılması gerekir. Enfeksiyondan korunmak için antibiyotik reçete edilir. Liposuction estetiği sonrası verilen ağrı kesici tabletler almak sızılar için yeterli olur. 
 
Liposuction estetiğinden bir hafta sonra kişi aşırı eforlar hariç günlük aktivitesine dönebilir. Kesilere uygulanan dikişler 1 hafta veya 10 gün içinde alınacaktır. Yıkanma genellikle bu dönemden itibaren mümkün olur. Morluklar ilk haftalarda kaybolacaktır, bununla birlikte asıl görünümün oturmaya başlaması için 4-6 hafta beklemek gerekebilir. Liposuction ile yağ aldırma estetiğinin ardından 3-6 ay içinde şişlikler de gerileyecek ve finalde elde edilen görünüme kavuşulur. Bu süre içinde estetik cerrah kontrolünde kalınması gereklidir.