Karın Germe

Karın germe estetiği (abdominoplasti, tummy tuck), hamilelik ve fazla kilo alıp vermeyi takiben karın bölgesinde oluşan sıkılığını kaybetmiş, sarkık deri ve derialtı yağ dokusunun, göbeğin alt kısmından çıkarılması, o bölgedeki çatlaklarının uzaklaştırılmasını ve kasların gevşekliğinin giderilmesini sağlayan estetik ameliyatıdır.

Hamilelik ve aşırı kilo alıp verme, karın cildinin elastikiyetini kaybetmesine, sarkmasına ve üzerinde çatlaklar oluşmasına neden olur. Bu şekilde deforme olan ciltte, egzersizler ile sıkılaşma sağlanamaz. Sportif aktiviteler ile sadece cilt altı yağ dokusu azaltılabilir ancak elastikiyetini kaybeden cilt toparlanamaz. Bu toparlanmayı sağlayacak tek yöntem karın germe estetiğidir.
 
Tekrar hamile kalmayı düşünen adaylarda, karın germe estetiği ile gerginleştirilen karın kaslar tekrar gevşeyebileceği için ya kısıtlı bir mini germe estetiği yapılır, yada sonraki bir döneme ertelenebilir.

Tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi karın germe estetiğinde de bazı riskler vardır, ancak bu riskler estetik cerrahın önerilerine uyulduğu taktirde göz ardı edilecek kadar nadirdir. Anesteziye ait riskler kaliteli bir hastane ve anestezi ekibi seçimiyle bertaraf edilebilir. Abdominoplastiye bağlı riskler ise genelde ileri yaşlı, ciddi kalp, akciğer ve dolaşım hastalığı olan, kontrolsüz diyabeti olan ve ağır sigara içicilerinde görülebilmektedir. Bu riskleri ortadan kaldırmak için de ilgili uzmanların kontrol ve önerilerine uymak yeterlidir. Bu estetik ameliyatın sonrasında görülebilecek riskler arasında yara yeri enfeksiyonu, ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimi, kan pıhtı atması ve kötü yara iyileşmesi sayılabilir. Yara yeri enfeksiyonu pansuman takibi ve antibiyotik kullanımı ile giderilmektedir.
 
Karın germe estetiği çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu tercihte tüm ameliyat boyunca uyunur. Uygun durumlarda sırttan iğne ile vücudun alt yarısı uyuşturularak ve uyanık olarak da ameliyat yapılabilir. Klasik gerdirme estetiği, ameliyatın büyüklüğüne bağlı olarak genellikle 2-3 saat arasında sürer. Mini karın estetiği ise 1-2 saat arasında sürmektedir. Her iki karın estetiğinde de vücut hatlarını daha da güzelleştirmek için liposuction eklenebilir.

Klasik karın germe ameliyatında iki kalça kemiği ön çıkıntısını birleştiren kasık üstü kesi ile girişime başlanır. Bu uzatılmış bir sezaryen kesisi olarak öngörülebilir. Göbek deliği, çevresine yapılan kesilerle serbestleştirildikten sonra kasıktan başlayan kesi göbek deliği hizasında birleştirilerek göbek deliği ile kasık arasında kalan gevşek deri ve altındaki yağ dokusunu tamamen çıkartılır. Ardından karın ön duvarı kaslarındaki gevşeklikler uygulanan dikişlerle sıkılaştırılır. Bu sayede mide ile göbek altı sarkması düzeltilir ve bel inceltilir. Bunun ardından göbek deliği üzerindeki deri ve deri altı dokular, kaburgalara kadar altındaki yapılardan serbestlenip aşağıdaki kasık üstü kesi ile birleştirilir.
 
Bu işlem sırasında göbek deliği yeni bir kesi ile cilde ağızlaştırılır. Ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimini önlemek için dren yerleştirildikten sonra tüm kesiler gizli estetik dikişlerle kapatılır ve pansuman yapılıp karın germe estetiği sonlandırılır.

Sadece göbek altı bölgede sorunu olan kadınlarda tercih edilen mini karın germe estetiğinde ameliyat, kasık üstü ile göbek arasında yapılmakta, ve daha kısa bir kesi kullanılmaktadır. Mini karın germe estetiğinde göbek deliğine dokunulmaz, ancak ameliyatın sonunda göbek deliği biraz aşağı çekilmiş olur.

Karın germe estetiğinin ardından genellikle ilk gece hastanede geçirilir, sonraki gün hasta kontrolün ardından evine gidebilir. ilk günlerde ameliyat bölgesi şiş olacaktır. Ameliyatın bitiminde takılan korsenin en az 3 hafta kullanılması istenir. Karın germe estetiği sonrasında ilk günlerde hissedilecek ağrılar için ağızdan alınan ağrı kesici ilaçlar yeterli olur. Ameliyatta yerleştirilen drenler genelde 3-4. günlerde çıkarılır. Abdominoplasti sonrası ilk hafta dikişlerin gerilmesini engellemek için öne eğilerek yürüme ve yatma istenir. Genellikle ilk hafta sonunda alınacak birkaç adet dikiş olur, kesilerin büyük kısmı alınmayacak estetik dikişle kapatılır. Yıkanma da bu kontrolün ardından serbest bırakılır.
 
Karın germe ameliyatının ilk haftasının ardından ağır eforlar haricinde kolayca günlük aktivitelere dönülür. Özellikle karın kaslarını zorlayacak sıkı egzersizler hastanın durumuna göre birkaç ay ertelenir. Karın germe estetiğinde izler ilk aylarda hafif kızarıktır, ancak zamanla solarak daha az belirgin hale gelir. Bununla birlikte bu izler her zaman iç çamaşırı ve bikini altında kaldığı için hastaları olumsuz yönde etkilememektedir. En az 6 ay süren bu iyileşme sürecinde estetik cerrah kontrolünde kalınması gereklidir.