Burun Estetiği


Burun Estetiği
"...doğal görünsün ama biraz küçülsün..."

 
Burun estetiği ile burundaki gelişimsel bozukluklar, geçirilmiş kaza ve ameliyatlara bağlı meydana gelen kırık, şekil ve nefes problemleri düzeltilebilir. Bu da görünümü düzeltip kişinin kendine güvenini arttırır. Günümüzde biz estetik cerrahlar burun estetiğini abartılı görünen değil, hem güzel ve doğal görünen, hem de normal nefes alan bir burun hedefleyerek yapmaktayız (fonksiyonel burun estetiği).
 
Burun estetiği teorik olarak yüz gelişimini bozmamak amacıyla genellikle kızlarda 15-16, erkeklerde 17-18 yaşından itibaren yapılabilmektedir. Ancak ciddi deformasyon ve nefes problemi varlığında daha erken olabilir.  

Burun estetiği ameliyatı çoğunlukla burun içinden kesilerle yapıldığı için dışarıdan görülen iz olmaz (kapalı burun estetiği), ancak uç kısmında aşırı büyüklük ve şekil bozukluğu olan kişilerde, nefes alma sorunu nedeniyle daha komplike bir girişim yapılacak kişilerde burun alt ucunda ve kanatlarının arkalarında kesiler olabileceği için izler kalabilir (açık burun estetiği).

İlk muayenede adayın yüz ve burun yapısı incelenir ve burun estetiğinden beklentileri değerlendirilir. Adayın yüz ve burun fotoğrafları çekilerek üzerinde bilgisayarda çalışmalar yapılır. Bu çalışmalar Estetik Cerrahın planları doğrultusunda ameliyat sonrası elde edilebilecek sonuçlar ve yorumlarıyla da hastanın beklentileri hakkında fikir verecektir.
 
Burun estetiği sonrası komplikasyonlar estetik cerrahi uzmanlarının elinde nadiren ortaya çıkar ve genelde küçük sorunlardır ve basit müdahalelerle giderilebilirler. Ancak yine de revizyon gerektiren sorunlar, enfeksiyon, kanama veya anesteziye bağlı reaksiyonların görülme olasılıkları göz ardı edilmemelidir. Bu riskleri azaltmak için estetik cerrahın ameliyatın öncesinde hazırlık dönemi ve sonrası için yapacağı uyarılara sıkıca uyulmalıdır.

Hastanın konforu ve estetik cerrahın daha rahat çalışması için burun estetiği ameliyatının genel anestezi altında uygulanması tercih edilir. Ancak küçük düzeltmeler lokal anestezi ile yapılabilir. Burun estetiği ameliyatı iki saat kadar sürer. Günümüzde artık sadece sorunlu bölgelere müdahale etmeyi sağlayan girişimler uygulanmakta, bu da burun estetik ameliyatı sonrası hastaların çok daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. (minimal invaziv)
 
Burun estetiği ameliyatında, deliklerin içinden girilerek cilt, ayrı tünellerde alttaki kemik ve kıkırdak yapılardan ayrılır. Fazla veya eğri kıkırdak ve kemik dokulara müdahale edilerek şekilde düzelme sağlanır. Kemer varsa alınabilir, daha düz veya hafif kavisli bir burun sırtı oluşturulur. Düşük olan burun ucu kaldırılabilir, geniş ise inceltilebilir. Burun genel olarak geniş ise daraltılabilir, eğri ise doğrultulabilir. Ardından kesiler eriyen dikişlerle kapatılır. Burun içinde şişliği azaltmak, kemik ve kıkırdak yapının istenen şekilde iyileşmesini sağlamak için ince ve kısa tamponlar yerleştirilir ve alçı uygulanarak ameliyat sonlandırılır.
 
Burun estetiği ameliyatında 4-5 saatlik anesteziden toparlanma sürecinin ardından hasta rahat bir şekilde evine gidebilir, yada ilk gece hastanede kalabilir. Bu ameliyatı takiben hafif sızlama olabilir, ama ağrı şikayeti pek görülmez.
 
Göz çevresinde ilk günlerde oluşan morluk burun ameliyatını takiben 7-10 gün içinde geçecektir. Bunun daha hızlı olması için ilk 24 saat için göz çevresinin soğutulması önerilir. Yine yüz çevresinde oluşacak şişliğin daha çabuk gerilemesi için ilk günlerde başın yükseltilerek istirahat edilmesi istenir. Tampon 3. günde, alçı da 7.günde çıkartılır.
 
Uyguladığımız yeni teknikler sayesinde estetik ameliyatın 10-15.gününden itibaren şişlikler fazla dikkat çekmeyecek kadar azalmış olarak kişi sosyal hayatına devam edebilmektedir. Yine de tam iyileşme için burun estetiği ameliyatını takiben 6 ay geçmesi gerekmektedir.

Burun estetiği

 

Op Dr Cenk Tokat

 
Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı
 
İzmir 0232 4637505